Zaplatili ste za vystavenie „péenky“? Okradli vás.

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 20.3.2012 o 14:16 | Karma článku: 16,56 | Prečítané:  3571x

     Pritrafí sa to hádam každému, že ho choroba prikvačí a musí zaľahnúť. Predtým ho však spravidla neminie návšteva lekára, vyšetrenie, stanovenie diagnózy a predpísanie liečby. A ešte čosi. Vypísanie „péenky."  Stalo sa vám, že ak ste tento maratón absolvovali, tak vás lekár za vypísanie „péenky" pýtal peniaze? Ak áno, tak vedzte, že vás ošmekol.

     Občas to od známych i neznámych  počujem, že si lekár zapýtal. Za vystavenie „péenky" napríklad jedno, či dve eurá.  Ak práceneschopnosť trvala dlhšie a prechádzala do ďalšieho mesiaca, tak za „prechodku" zapýtal tiež. Podobne za „OČR." Neviem posúdiť, do akej miery sú tieto tvrdenia pravdivé, ale keď mi to povie kolegyňa z práce, že takto platil pri vystavení dokladu o práceneschopnosti lekárovi jej manžel, tak minimálne v tomto jednom prípade nemám dôvod neveriť. 

     Ako to vlastne je, má lekár právo pýtať od pacienta peniaze za vystavenie dokladu o dočasnej pracovnej neschopnosti, resp. za potvrdenie o trvaní práceneschopnosti pri prechode z mesiaca na mesiac? Nemá. Vysvetlím prečo. Vystavenie dokladu o dočasnej pracovnej neschopnosti slúži ako podklad pre vyplatenie nemocenského. Táto činnosť je posudzovaná ako zdravotný výkon na účely sociálneho poistenia, ktorý je lekárovi uhrádzaný Sociálnou poisťovňou. Ak sa Vám to zdá nereálne, pozrite si ustanovenie § 156 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Aby som bola konkrétna, Sociálna poisťovňa uhrádza lekárom za zdravotné výkony podľa citovanej právnej úpravy takéto sumy:

  • vystavenie potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti - 1,00 EUR
  • vystavenie potvrdenia o potrebe ošetrovania alebo starostlivosti (OČR) - 1,00 EUR
  • vystavenie preukazu  o  trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti ("prechodka")  -  0,80 EUR 

     V  roku 2010 uhradila Sociálna poisťovňa za zdravotné výkony na účely sociálneho poistenia sumu 1 661 415 EUR. Zaujímavé číslo, čo poviete? Údaje za rok 2011 zatiaľ na stránke Sociálnej poisťovne zverejnené nie sú.

     Niekedy mám pocit, že na Slovákoch sa fakt dá aj drevo rúbať. Nepoznáme svoje práva, a ak ich aj poznáme, nedomáhame sa ich, lebo lekár je ikona, ktorú si neradno pohnevať. Vážení čitatelia, ak ste sa poniektorí v tomto článku našli na strane poškodených (derie sa mi na jazyk slovo okradnutých), buďte v budúcnosti ostražití. Ak od vás lekár bude žiadať peniaze, pýtajte si o tom príjmový doklad a potom ho ukážte kompetentným orgánom, ktorých je dosť. Alebo lekára pokojne odkážte na tento článok. 

     Netvrdím, že si za zdravotné výkony na účely sociálneho poistenia účtujú od pacientov všetci lekári, alebo že si účtujú od všetkých pacientov. Verím však, že tí, ktorí od pacienta nevyberajú takéto „výpalné" nebudú mať s článkom problém. Ak s článkom budú mať problém tí ostatní, tak to splnilo účel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Trump nie je taký hlúpy, ako ho hrám ja, pripúšťa herec Alec Baldwin

Americký herec dokonalo zosmiešňuje budúceho prezidenta. Prestane, len keď Trump splní jeho podmienku.

SVET

Člověk v tísni: Z Donecka nás vyhnala aj ruská propaganda

Ruské médiá tvrdia, že humanitárna pomoc je využívaná na špionáž, hovorí JAN MRKVIČKA.


Už ste čítali?