Hanbíme sa za sv. Cyrila a Metoda?

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 21.11.2012 o 21:10 | (upravené 21.11.2012 o 21:50) Karma článku: 15,30 | Prečítané:  1379x

Asi hej. Možno by nám viac pasovalo, keby sme ich mohli osloviť pán Cyril a pán Metod, poniektorým by možno sedelo aj oslovenie súdruhovia. Aspoň mám z udalostí ostatných dní taký dojem. Pamätám si, že voľakedy sme sa učili o slovanských bohoch Vesne, Perúnovi..., nikto s tým nemal problém. A zrazu je problém s pomenovaním osobností, ktoré Európe vdýchli život.

Keď pred časom odvolal pápež z postu jedného slovenského arcibiskupa, prekvapilo ma, koľko ľudí protestovalo. Mnohí takí, ktorí ho osobne poznali, ale väčšina tých, ktorí ani nemali predstavu o tom, čo sa vlastne stalo. Tí protestovali takpovediac zo zásady. Bola príležitosť, tak ju využili. Osobne som odvolaného pána arcibiskupa nepoznala, jeho rehoľa mi je však veľmi blízka a to nielen srdcom, ale aj geograficky. Bolelo to. Nezovrela by som však päsť proti pápežovi. Nezovrela.

Dni plynuli a kauza, ako to už býva zvykom, zapadla virtuálnym prachom.  Vyvstalo však čosi nové. Naši vierozvestovia by už nemali byť svätci, iba obyčajní Cyril a Metod. Dnes som konečne zaregistrovala postoj katolíckeho kňaza (aká radosť, že som ho osobne stretla), ktorý to povedal nahlas a hlavne, oveľa lepšie, ako by som to dokázala ja. A ešte niečo, ja som vtedy na Velehrade osobne bola a poviem vám. ani zďaleka to v tom Mirovom článku nie je vystihnuté. Bolo to úplne jednoznačné, prenikavé, ako keď spakruky dáte alebo dostanete facku. (Naozaj to neviem lepšie vyjadriť.)

Kresťania Slovenska, kde ste? Kradnú nám našu identitu a my, kde sme? Nezahanbuje vás to ani trochu? Naozaj nie?

(Predsa, ešte niečo: naozaj ide v tomto prípade iba o kresťanov?)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?