Re k článku Z dlhu 9 eur Sociálnej poisťovni...

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 5.4.2013 o 16:36 | (upravené 5.4.2013 o 16:44) Karma článku: 14,25 | Prečítané:  3531x

V stredu som si prečítala článok, citovaný v nadpise. Nepáčil sa mi, pretože je v ňom na môj vkus príliš veľa nepravdy a  zavádzania. Autor viacmenej za nič nemôže, to zlá, zlá Sociálna poisťovňa neuveriteľným spôsobom vymáha dlh, ktorý sa z pôvodných 9 eur vyšplhal až na 136. K článku som nereagovala, zdalo sa mi, že to nemá význam. Keď som videla, ako sa vyvíja diskusia, usúdila som, že  moja reakcia by bola prilievaním oleja do ohňa. Lenže:

lenže článok sa dostal do rubriky Všimli sme si a toto už nedokážem prejsť bez povšimnutia. Skúsim písať bez emócií a povznesiem sa nad „zlatotetuškovské" výrazy, ktorými sa článok hemží. Neviem, koľko utŕžim, ale považujem za čestné uviesť, že pracujem v Sociálnej poisťovni, problematiku ako tak ovládam a napriek množstvu problémov a lapsusov, ktoré v systéme máme, som presvedčená o tom, že kritizovaný článok je nepravdivý.

Je mi ľúto, že z 9 eur sa dlh takto astronomicky vyšplhal a chápem, že autor je naštvaný. Každý by bol. Neverím však, že z ničoho nič ako prvú zásielku dostal list od exekútora a že zo Sociálnej poisťovne mu  iba „...poslali oznam, že im dĺžim 9 euri a že som nezaplatil. Čo na tom, že to neposlali doporučene..." V praxi to totiž prebieha inak. Ak vznikne dlh na poistnom, Sociálna poisťovňa vo veci rozhoduje. To znamená, že musí vo veci vydať rozhodnutie s poučením, že sa proti nemu možno odvolať, ktoré posiela účastníkovi konania do vlastných rúk. Zvýrazním: DO VLASTNÝCH RÚK. Nie obyčajné doručenie, ani doporučené, ktoré môže prevziať hocikto, ale do vlastných rúk. Takže bájku o tom, že autorovi poslala Sociálna poisťovňa nejaký oznam obyčajným doručením, neberiem. Že je to bájka, ktorú mu síce čitatelia a správca Všimli SME si, zhltli aj s navijakom,  doložím ešte jedným podstatným argumentom. Exekútor nemôže vymáhať dlhy len tak, hala bala. Oprávnený musel predložiť exekútorovi exekučný titul, ktorým je v tomto prípade právoplatné a vykonateľné rozhodnutie. Exekútor pred začatím exekúcie musí požiadať súd, aby exekúciu povolil, a ten ju povolí vtedy, ak sú splnené všetky náležitosti. Verte, že súd by určite nepovolil exekúciu, podkladom ktorej by bol nejaký „oznam" a navyše doručený obyčajným doručením.

Ak má autor článku pravdu, držím mu palce v diskusii avízovanom súdnom spore. Určite spor vyhrá. Ale ak pravdu nemá?

Fakt nám stačí, keď si môžme na blogu do bezvedomia krížom krážom zanadávať?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?