Svätá tajina manželstva

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 25.9.2013 o 21:41 | (upravené 26.9.2013 o 7:34) Karma článku: 12,15 | Prečítané:  1220x

Že ste ešte také slovné spojenie nepočuli? Nič si z toho nerobte, nie ste sami. Ja som sa ním zoznámila tiež len pred pár dňami a musím povedať, že ma to celkom vzalo. Ale poďme pekne poporiadku. Cinknutie v počítači avizovalo, že mi práve prišiel e-mail. Kuk, klik a wow:

svadobné oznámenie. Kamarátka Stanka aj so svojím snúbencom všetkým s veľkou radosťou oznamujú, že dňa 26. septembra 2013 prijmú v pravoslávnom chráme svätú tajinu manželstva. Kde sú tie časy, keď som naše svadobné oznámenia musela ručne dokresľovať, lebo nevedeli vyrobiť obraz, ktorý sme na oznámení museli mať stoj čo stoj. A že bolo to oznámenie krásne.

Chvíľku som túto skvelú správu hltala očami, kochala sa úhľadným písmom i neprečančanou úpravou  a potom mi pohľad na dlho pristál práve pri onom zvláštnom slovnom spojení. Svätá tajina manželstva. Občas sa mi stane, že ma slová zasiahnu veľmi hlboko. Možno viete, o čom píšem. Keď vás pri nejakom slove zamrazí, lebo osobitá skladačka písmen zrazu vyjadruje aj to, čo ste síce dávno vedeli, no doterajšie výrazy akosi nedokázali utrafiť tú pravú mieru.  Aj tento výraz ma odzbrojil. Vždy som verila, že manželstvo nie je len spoločenský, štátom uznaný, ale aj mystický zväzok muža a ženy. Dokonca aj keď je uzavreté podľa civilného práva. Nikoho o svojej pravde nemienim presviedčať, napokon, poznám dosť ľudí, ktorí žijú spolu bez papiera, dosť takých, ktorí uzavreli manželstvo na úrade i dosť takých, ktorým to vedno, či nevedno prečo, vôbec nevyšlo a poniektorí uzavreli nové zväzky.

Predsa len, pre mňa sviatostné manželstvo znamená čosi viac, ako ho definuje zákon o rodine, keď stanovuje, že manželstvo je zväzkom muža a ženy. Sviatostné manželstvo má  svoju tajinu, duchovný rozmer, ktorý je nenahraditeľný. Aj kamarátka Stanka so svojím snúbencom (a iste mnoho iných párov) v sobotu takéto manželstvo uzavrú.

Myslím, že tajina je ukrytá práve v týchto slovách: „Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a prilipne k svojej manželke a budú jedným telom", čítame v druhej kapitole knihy Genezis a evanjelista Matúš v 19. kapitole dopĺňa: „A tak už nie sú dvaja, ale jedno telo. Čo teda Boh spojil, nech človek nerozlučuje."

 

Milá Stanka, v sobotu ťa čaká veľký deň. Želám ti, aby svätá tajina manželstva, ktorú si so svojím snúbencom vyslúžite, priniesla vám i svetu veľa radosťi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?