Riešenie: abort

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 2.4.2008 o 19:01 | Karma článku: 15,70 | Prečítané:  3635x

Africké dievča študujúce v jednej európskej krajine. Pre jej širšiu rodinu to je životný úspech – majú niekoho, kto bude vzdelaný a určite raz aj bohatší ako oni. Obetujú veľa, aby to jedna z nich dotiahla kamsi ďalej a snáď potom, niekedy, pomôže ona ostatným.

Štúdium je lákavé, noví priatelia zaujímaví, všetko je iné, ako u nich doma. Sneh je úžasný, konečne vie, ako to vyzerá, keď sa kryštálový cukor rozsype po krajine. Para z úst vyvoláva strach, že telo opúšťa dobrý duch. Ešte to nikdy nevidela. Wow!

Rodinné tradície padajú, treba okúsiť život. Po prvom ročníku dievčina otehotnie. Sľub o veľkej láske sa rozplynul, ako ona para z úst.  Zdá sa, že interrupcia je jediné schodné riešenie. Je to logické a pochopiteľné. Ako slobodnú matku ju rodina zavrhne, to sa v jej rodisku ešte stále netoleruje. A navyše –to najťažšie- s dieťaťom nemá šancu vyštudovať. Ostane na ulici, bez práce, bez prostriedkov, bez pomoci. Takže je to jasné.  A zrazu v kostole počuje, že abort je hriech. Hriech? Aký si múdry, farár, ty nechápeš v akom som prúseri? Dobre sa ti káže. Farár chápe a neodsudzuje ju. Neostáva iba pri kázaní na kazateľnici. V dvojmiliónovom meste hľadá ľudí, ktorí cudzej dievčine pomôžu. Už je rozhodnutá, že abort nepodstúpi. Musím to vydržať, abort je hriech – opakuje si a dúfa, že sa stane zázrak.

Narodilo sa dievčatko, malá afričanka. Prišla s ňou za Viťom – farárom, ktorý jej povedal, že abort je hriech. Čo mám teraz robiť, há, staraj sa. A Viťa sa staral. Najprv pozháňal u svojich farníkov plienky, postieľku, kočík, oblečenie... Cudzí ľudia pomáhali neznámej dievčine. Ozaj, boli to cudzí ľudia? Problém však stále nebol vyriešený. Viťo musel nadviazať kontakt s rodinou v Afrike a pripraviť ich na to, že do ich hniezda pribudlo dievčatko. Keď to prijali, nasledoval ďalší krok, malú vnučku by mali vziať na výchovu do rodiny. Aj to sa podarilo. Zatiaľ iba teoreticky. Ostávala už iba taká maličkosť, vyzbierať peniaze na letenku. Zdalo sa, že je to nad ľudské sily, ale nebolo. Malá princezná priletela z Európy do Afriky. Teraz má necelé dva roky a začína žvatlavo rozprávať. Všetci sa veľmi, naozaj veľmi tešia.

Africké dievča, slobodná matka a študentka, pred pár dňami vydala v kostole svedectvo o svojom živote. Ako uvažovala o potrate, lebo to bolo jediné rozumné východisko. Ako sa v nej všetko búrilo, keď ju Viťa od potratu odhováral. Ako zložito priviedla svoju dcérku na svet a ako veľmi sa bála, že to nezvládne. Ako....ako veľmi je rada, že abort nepodstúpila a zvolila život.

Toto rozprávanie je autentické. Viťa – kňaz, ktorý to celé prežil takpovediac na vlastnej koži, bol pred pár dňami u nás doma. Prešiel stovky kilometrov, aby mi porozprával aj tento príbeh. Bol rád, že sme prekročili virtuálny časopriestor.

Viťa, máš nádherný hlas a nádherne hlboko sa smeješ. Verím, že rovnako nádherné je aj tvoje srdce.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na čom zarába Marcel Slávik, po ktorom ide Sulík (otázky a odpovede)

Minister hospodárstva na neho podal trestné oznámenie.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Valec OĽaNO ide ďalej

Niekto zabudol, že terajšia vláda je zajtrajšia opozícia.


Už ste čítali?