Fuj, fuj a ešte raz fuj!

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 3.2.2011 o 18:19 | (upravené 3.2.2011 o 18:51) Karma článku: 16,61 | Prečítané:  2285x

Hádam na Slovensku niet človeka, ktorý by nebol skeptický, ak je reč o nakladaní s verejnými financiami, či štátnym majetkom. Takmer denne vyplavujú na povrch nové kauzy a kauzičky, ktoré nás presviedčajú, že zo spoločného krv netečie. Tušíte správne, mám na mysli košickú tepláreň a jej exšéfov, ktorí za to, že sa rozhliadli po firme, zinkasovali kráľovský plat a 90 tisícové odstupné.

Nemám predstavu, koľkí „odborníci" na Slovensku už dostali také, alebo aspoň približne také odstupné. Sú to desiatky, stovky?  Či  nebodaj viac? Od včera nad tým rozmýšľam. Vlastníkom akcií košickej teplárne je Fond národného majetku, zriadený zákonom. To nie je žiadna rodinná eseročka. Odhliadnuc od toho, ako sa zisk v sledovanej firme tvorí (schválne, pozrite si koľko percent odberateľov košickej teplárne tvoria domácnosti) k napísaniu tohto článku ma vyprovokovali dva momenty. Vlastne tri.

Moment prvý. Aký musí byť človek odborník, fundovaný, vzdelaný, zdatný, celospoločensky prospešný... doplňte si tie najonakvejšie superlatívy, lebo ja naozaj neviem, aký výraz by bolo najvhodnejšie použiť, aby som vyjadrila jedinečnosť a výnimočnosť človeka, ktorému môže náš po uši zadlžený štát mesačne zaplatiť 13 000 eur a po pár mesiacoch, či dňoch mu dá odstupné 90 000 eur. Plat by som pri určitých profesiách pochopiť vedela, určite nie v inkriminovanej, no odstupné v takej výške by mi nenapadlo pri žiadnej profesii, ani keby onen odborník bol na najvyššom a najdôležitejšom poste po celý svoj profesijný život a nie pár mesiacov, či dní.

Moment druhý. Irituje ma, keď oslovení bohorovne tvrdia, že pri vyplatení odstupného nebol porušený zákon. Ako je to možné? Naozaj nebol? Podľa mňa bol a flagrantným spôsobom. Môže byť kolektívna zmluva bezbrehá? Kto bol tvorcom Podnikovej kolektívnej zmluvy v košickej teplárni? Kto ju podpísal? Koho chráni kolektívna zmluva? Top manažéra alebo všetkých? Stačí pre platnosť kolektívnej zmluvy, aby mala označené zmluvné strany a aby bola opečiatkovaná a podpísaná? Uprostred môžu byť hoc aj bodkočiarky? Aj vtedy by to bola kolektívna zmluva platná? Priveľa otázok, viem. V zálohe ich mám oveľa viac.

Moment tretí. Koľko podobných nehorázností sa už na Slovensku odohralo, či odohráva? Novinári nie sú všade. Koľko sa ich ešte odohrá? Z cudzieho vraj krv netečie. Možno. Ibaže z týchto zbojstiev tečie z nášho a poriadne. Pár „odborníkov" s požehnaním štátu bohatne ako v rozprávke a tisíce tých, ktorí chcú a môžu pracovať, len jednoducho majú smolu a nevedia zohnať primeranú prácu,  dostanú s požehnaním toho istého štátu sto eurovú žobračenku. Nezdá sa vám, že Slovensko je choré?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ilumináti, pedofília a ŠtB. Špinavý boj o Hrad sa rozbieha

Na Kisku pred voľbami vytiahli scientológiu, na Drahoša iluminátov. Hoaxy môžu pomôcť Zemanovi vyhrať.

DOMOV

Dobré ráno: Česi si dovolili, čo si u nás ani Fico netrúfol

Ako prebiehajú české prezidentské voľby.

KOMENTÁRE

Zeman sa buď zaprie, alebo prehrá

Konfrontačná kampaň tentoraz stačiť nebude.


Už ste čítali?