Pokoj v duši

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 12.3.2011 o 20:28 | (upravené 12.3.2011 o 20:52) Karma článku: 10,18 | Prečítané:  1631x

Sobota. Do záhradky je ešte priskoro a spať sa už nechce. Slniečko ma šteklí a velí: „Vstávaj, nedrichmi. Radek sa už tmolí po kuchyni." „Viem," vravím slnku a prebaturená skladám perinu do „komínka." Dobre som sa vydala, rozdumujem a ľutujem (ale nie naozaj) manžela, ktorému už v kuchyni spieva „papiňák," a varia sa zemiaky v šupke. S dcérou sa rozhodli, že si spravíme medzivianočnoveľkonočný zemiakový šalát. Nemusím všetkému rozumieť. V našej Jednote nie a nie nájsť hrášok s mrkvou. Martina (predavačka) ma vyvedie z omylu a ukáže na zháňané ingrediencie. Keď s nimi odchádzam k pokladni, asi si poklopká po čele. Stála som tam dosť dlho na to, aby som ich našla aj bez pomoci. Ale čo už. Od predvčera som o rok staršia, tak mám právo nedovidieť. Šalát je hotový a my vyrážame: na Litmanovú, na horu Zvir.

Je tu ticho, tichučko. Zopár ľudí sa tmolí po okolí. Niektorí sa idú pomodliť do domčeka, kde údajne prebehli zjavenia, niektorí čerpajú vodu z prameňa, niektorí otŕčajú tvár zubatému slniečku. My s manželom sa usádzame do slnka, vodu si zabezpečíme na diaľkové ovládanie. Naša dcéra je výnimočne doma. Ivetka s bohoslovcom sa začnú predmodlievať ruženec. Mladá, sympatická pani Ivetka pri každom tajomstve niečo povie vlastnými slovami. To zamrazí. Pri rozjímaní o tajomstve Márie u Alžbety hovorí o čistote. Že Alžbeta, len čo zočila Máriu, vedela, o čo ide. Lebo mala čisté srdce. Keď ešte v drevenom majdane prebiehali zjavenia, Mária im počas jedného povedala, aby sa otočili. Za nimi stáli ľudia, ktorí sa modlili. Boli to veľmi zbožní ľudia. Ich tvár však bola v čase zjavenia špinavá a zjazvená. Bolo čisté ich srdce? Aké je moje srdce?

Potom nasledovala svätá liturgia. Vstávame a sadáme podľa príkladu znalejších. Nie  a nie si osvojiť východný rítus, ktorý mi inak dáva krídla. Veža pútnického miesta si s nami robí, čo chce. Postupne tieň prechádza pútnikmi a my sa s úsmevom na tvári presúvame, raz naľavo a potom napravo. Predsa len, aj zubaté slnko je lepšie, ako tieň.

Po liturgii ešte „Korunka" a my sa rozchádzame. Topánky trochu zablatené, ale čo je zaujímavé, z ľudí žiari pokoj. Poniektorí, najmä tí zo vzdialenejších okresov (NZ, RS, KE, SV, LE, PB...), jedia v autách to, čo si doniesli. My ideme domov. Sme plní pokoja, tichej radosti a túžby. Zemiakový šalát už dávno tak veľmi nechutil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?