Ujko Tomek

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 17.5.2011 o 21:48 | Karma článku: 13,06 | Prečítané:  1802x

Býva pár domov poniže. Je súčasťou našej ulice. Nech by som šla popred nich aj desaťkrát za deň, zakaždým sa spýta: "Dže zeš byla?" „Dže idžes?" „Idžes do skľepu?" Lebo raz darmo, v našej dedine  je práve toto pozdrav. Dobré ráno, či dobrý deň znie cudzo a najmä starší nemajú zmysel pre také novoty. Predovšetkým však ujko Tomek, lebo tak ho tu všetci volajú. Ešte som z jeho úst nepočula klasický pozdrav.

Vždy sa len usmeje a hodí do pľacu nejakú pozdravnú otázku. Niekedy sú to celkom veselé situácie, lebo keď mi napríklad medzi regálmi v našej Jednote pozdraví: „Nakupujes?" vtedy mi nič duchaplné nenapadne. Len prikývnem a je mi veselo. Neviem na takýto pozdrav odpovedať.

Ujko Tomek je vážne chorý. Už dávno mu diagnostikovali zhubný nádor. Čo je však zaujímavé, jeho sa to akokeby netýka. Prekonal pár ťažkých operácií, ožarovanie, chemoterapie, chodí na dialýzu, má bolestivé rany, ktoré občas krvácajú... Vtedy chodí po ulici ako tieň, vychudnutý, zúbožený..., ale po pár dňoch sa otrasie a ide ďalej.

Často podvečer prechádza okolo nášho domu. Ide za dedinu do pekárne kúpiť čerstvý chlebík. Je to taký večerný rituál. V jednej ruke taška, v druhej rúčka najmladšieho vnúčika. Vedno kráčajú a tvária sa dôležito. Ujko Tomek odpovedá susedom na pozdravné otázky, ale častejšie sám zdraví. „Zamjatoče?"  „Še baviče?" A medzitým trpezlivo čosi malému vysvetľuje.

Pred pár dňami som v podvečerný čas vyšla z domu. Obaja chlapi - veľký i ten malý - spolu kráčali hore. Z hrdla sa mi drel pozdrav, už už som špúlila pery, keď v tom ma menší z dvojice predbehol: „Teta, do kotoja?"

 

Venujem všetkým trpiacim.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?