Pán premiér, mám tip na šetrenie

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 16.4.2012 o 12:00 | (upravené 16.4.2012 o 15:10) Karma článku: 13,72 | Prečítané:  2257x

Verím, že ambíciou každej rozumnej vlády je zlacnenie výdavkov na chod štátu. Každé euro, ktoré sa na činnosť štátu neminie zbytočne, je výhra. Jeden taký tip, ako na to, by som mala. Bolo by fajn, keby si ho osvojili aj tí, ktorí ušetriť reálne môžu. A keďže je čas prípravy programového vyhlásenia vlády, čo by som sa so svojím nápadom nepodelila.

Nemálo finančných prostriedkov by sa dalo ušetriť na úrovni miestnej štátnej správy. Že ako? Na miestnej úrovni existuje všeobecná i špecializovaná miestna štátna správa. Nerozumiem, prečo je tomu tak.  Priznávam, že ten môj nápad nie je až taký originálny. Pred rokom 1989 na okresnej úrovni fungovali okresné národné výbory, ktoré pokrývali miestnu štátnu správu v celom jej rozsahu (možno až na malé výnimky). Po revolúcii sa reformovalo všetko, a teda aj to, čo reformovať vôbec nebolo treba. Zrazu máme obvodné úrady ako inštitúcie, ktoré spravujú všeobecnú miestnu správu okresu. Už len pochopiť tú anomáliu - obvodné úrady a správa okresu. Na názve inštitúcie si niekto dal mimoriadne záležať. Schválne, príďte sa pozrieť na nejaký obvodný úrad v hociktorom okresnom meste. Poloprázdne budovy s pár úradníkmi, ktorých kompetencie sa dajú spočítať na prstoch jednej ruky a ešte vám jeden prst zvýši: vnútorná správa, živnostenské podnikanie, civilná ochrana a  riadenia štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. Kráčajúc naposledy po jednej takej prázdnej chodbe, zľakla som sa ozveny vlastných krokov. Čo je však zaujímavé, úrad má svojho prednostu, zástupcu, ekonóma, auto, prevádzku, atď., atď.

O pár ulíc ďalej, jeden úrad vpravo, druhý vľavo, tretí na opačnom konci..., radšej nebudem pokračovať, lebo by ste nedočítali. Iba poviem, že v rámci Slovenska pôsobí približne sedemnásť miestnych špecializovaných orgánov štátnej správy (niektoré z nich nie sú na okresnej, iba na krajskej úrovni). Neviem, či uveríte, ale na Slovensku je to tak. Načo je toto dobré? Iba ak na písanie bakalárskych, či rigoróznych prác.

Východisko z tohto galimatiášu by našiel každý dobrý gazda. Zjednodušiť, spojiť, sprehľadniť. Verte, že keby bol v rámci územného členenia zriadený jeden okresný úrad s kompetenciami všeobecnej i špecializovanej miestnej štátnej správy, štát by výrazne zlacnel. Optimálne by boli využité nielen jestvujúce budovy i všetko vybavenie,  ale správa by sa priblížila k ľuďom zmysluplne a efektívne.

Ehm..., ešte jednu výhodu by to malo. Odborníci - vedúci jednotlivých špecializovaných útvarov, by po voľbách mohli pokračovať vo svojej práci a neboli by atakovaní straníckymi nominatmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.


Už ste čítali?