Nie každé vymáhanie dlhu je oprávnené

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 21.8.2012 o 14:03 | Karma článku: 12,63 | Prečítané:  2409x

Dostal sa mi do ruky list faktoringovej spoločnosti, ktorá vymáha pohľadávky. V tomto konkrétnom prípade sa jednalo o dĺžne zdravotné poistenie z rokov 1994 a 1995.  Spoločnosť sa k vymáhaniu dostala tak, že odkúpila pohľadávku od správcu konkurznej podstaty v rámci konkurzu jednej zo zdravotných poisťovní. Z pôvodných približne 400 eur dlžnej sumy sa dlh vyšplhal na neuveriteľných vyše 4 000 eur. Dobrá pálka, o to viac, ak  je dlžníkom dôchodca. Je alebo nie je takýto dlh premlčaný?

Na úvod musím povedať, že list bol formulovaný pomerne zmierlivo, uznanlivo, so štipkou empatie, v rámci ktorej spoločnosť je ochotná sa dohodnúť na splátkach, stačí zareagovať, ozvať sa, začať splácať akékoľvek čiastky, len aby dlh ďalej nerástol a ešte viac nezaťažoval dôchodcu. Sympatické gesto, však? 

Prílohu listu tvorí aj rozsudok jedného okresného súdu z roku 2010, ktorý v podobnom prípade o dlžnom poistnom rozhodol rozsudkom s povinnosťou uhradiť dlžnú sumu necelých 300 eur a poplatok z omeškania vo výške 0,2 % za každý deň omeškania od konkrétneho dátumu z roku 1999 až do uhradenia dlhu. Že veria, že nebudú nútení túto krajnú možnosť použiť a že sa s pánom dôchodcom určite dohodnú. Atď., atď. Nedalo mi a pozrela som sa tomuto problému na zúbky. Oplatilo sa. 

Okresný súd v čase rozhodovania o nároku žalobcu rozhodoval podľa neplatného hmotnoprávneho predpisu, zákona č. 273/1994 Z.z.  Treba povedať, že tento zákon naozaj nepoznal v určitých prípadoch premlčanie nároku, čo mohlo viesť v praxi k absurdným situáciám, spočívajúcim v právnej neistote a neustále narastajúcej výške dlhu. Tento zákon bol zrušený zákonom č. 580/2004 Z.z. a čo je zaujímavé, nový zákon upravuje v prechodných ustanoveniach, konkrétne v § 32 ods. 1, desaťročnú premlčaciu lehotu na poistné, poplatky z omeškania, poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti a pokuty, ktoré bol platiteľ povinný uhradiť do účinnosti tohto zákona takto:

a) na poistné odo dňa splatnosti,

b) na poplatky z omeškania odo dňa nároku zdravotnej poisťovne na predpísanie poplatkov z omeškania,

c) na poplatky za nesplnenie oznamovacej povinnosti od posledného dňa, keď mohla byť oznamovacia povinnosť riadne splnená,

d) na pokuty odo dňa nesplnenia povinnosti.

Záver:

Nárok pána, ktorého spomínam v článku, ako aj osoby o ktorej rozhodol okresný súd, je premlčaný. Stačí vzniesť námietku premlčania. Neviem posúdiť, či spoločnosť, ktorá dlh vymáha, o tejto skutočnosti vie,  a prečo vlastne k výzve prikladá aj pochybný rozsudok okresného súdu (nevedno, či právoplatný). Najvyšší súd vo veci rozhodol úplne jednoznačne. 

Ak máte vo svojom okolí ľudí, ktorí majú podobný problém, poraďte im, že ak dlh na zdravotnom poistení vznikol za účinnosti zákona č. 273/1994 Z.z. a má viac ako 10 rokov, je s veľkou pravdepodobnosťou premlčaný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?