Načo nám je prokuratúra?

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 13.12.2012 o 10:02 | Karma článku: 17,58 | Prečítané:  1181x

Pýtam sa s plnou vážnosťou. Slovensko už pomerne dlho nemá generálneho prokurátora. Úrad za normálneho fungovania štátu dôležitý, priam nenahraditeľný, keďže generálny prokurátor riadi a kontroluje činnosť všetkých prokuratúr. Na plnenie úloh vydáva služobné predpisy, príkazy a pokyny, ktoré sú záväzné pre všetkých prokurátorov, právnych čakateľov prokuratúry a ostatných zamestnancov.  V záujme jednotného uplatňovania zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov vydáva generálny prokurátor stanoviská, ktoré sú záväzné pre všetkých prokurátorov. Generálny prokurátor vydáva tiež právne a organizačné akty. Opakujem, úrad dôležitý za normálneho fungovania štátu.

Ibaže Slovensko je, čo sa týka -neviem nájsť vhodný výraz- krajina neobmedzených možností. Nemáme generálneho prokurátora. Teda na jednej  stránke som sa dočítala, že je ním nejaký Dobroslav Trnka, ozaj, nepoznáte ho?  Lebo čo mne pamäť siaha, tak generálneho prokurátora nemáme. Len volíme, škrtáme, fotíme, opakujeme, podávame podania na ústavný súd, čakáme, aj sa dočkáme, ale napokon sa nedočkáme, lebo nevymenujeme a nevymenujeme, lebo si za to môže nádejný generálny sám... Také milé  trtošenie. Až vás to napokon uspí a upadnete do letargie. Ani neviem kto presne, ako, prečo a kedy. Najskôr to bude tak, že všetci, podvodom, pre moc a neustále.

Mnohí z mocných prišli na to, že lepšie je byť bez generálneho prokurátora, lebo vtedy sa lepšie bačuje. Veľké ryby môžu pokojne naďalej mútiť vodu a oberať štát o milióny. V bielej košeli, s nablýskaným manžetovým gombíkom a značkovej viazanke. Že namiesto gélu majú na hlave maslo? Pche, smiešne. Boli predsa v Smotánke, tak trochu masla k tomu patrí. Ako psovi kosť nám podhodia Varehu, to len aby sa nepovedalo. Inak chytajú iba zlodejíčkov. Môžu sa hanbiť. Myslím tí zlodejíčkovia, že sa dajú chytiť.

Aby som nebola veľmi kritická, čosi sa predsa len pohlo. Polícia začala vyšetrovať jednu  kauzu, ktorá ma prebudila, vlastne ma neprebudila, ona mi vyrazila dych. Škoda, že nie je 1. apríl, aspoň by sme sa zasmiali. Keby sme mali nezávislého a múdreho, politicky nedosadeného generálneho prokurátora, verím, že také somariny by sa nevyšetrovali. Škoda času, peňazí, nervov. A to všetko krát dva, lebo za ten čas ktosi bez strachu kradne naše peniaze, čo je na nervy.

Netuším, aký trestný čin bol spáchaný. Najskôr žiaden, ale zrejme treba výchovne pôsobiť na ľudí. Prešla som si v trestnom zákone všetky skutkové podstaty. Napadlo mi len jedno. Byť investigatívnym novinárom je na Slovensku jedno z najrizikovejších povolaní. Nevedela som nájsť v úvode vhodný výraz na pomenovanie pomerov na Slovensku. Predsa len mi jeden zišiel na um. Slovensko je krajina neobmedzených možností, čo sa týka neporiadku v nás i okolo nás.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španieli zastavili druhý útok, zabili päť útočníkov s výbušninami

Teroristi sa pokúsili o útok v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?