Odkaz ministrovi práce - keď kontrola je strata času

Autor: Júlia Hubeňáková - Bianka | 14.2.2013 o 16:37 | (upravené 14.2.2013 o 19:46) Karma článku: 17,14 | Prečítané:  3232x

Bez kontroly to nejde, žiaľ. Je to v nás, keď vieme, že našu prácu, hospodárenie, plnenie záväzkov... nikto neskontroluje, máme snahu sa uliať, ba si aj uliať, žiaľ. Preto musí štát kontrolovať, či jeho úradníci robia tak, ako sa má. Preto máme nezávislé kontrolné úrady, každá štátna inštitúcia má svoju vnútornú i vonkajšiu kontrolu, aby neunikla ani myš. Cha cha cha.

Máme v práci mladých ľudí z úradu práce, ktorí u nás pracujú na tzv. absolventskej praxi. Pravdupovediac, je mi ich ľúto. Veľká väčšina sa tak veľmi snaží. Sú tvoriví, šikovní, pracovití. Nepreháňam. Tak veľmi by sa chceli natrvalo zamestnať. Priam sa vyhýbam očnému kontaktu, keď sa blíži záver ich praxe, lebo v očiach im svieti jediná otázka: „Nezamestnáte ma?“ No nie o tomto bude tento článok.

Na jednom úrade práce budú mať v krátkom čase kontrolu na „absolventské“ zmluvy. Tak si to všetko kontrolujú, chystajú, pripravujú, aby kontrola dopadla čo najlepšie. Keďže sme dlhoročnými partnermi úradu práce (čo sa týka absolventskej praxe) tak oprášili aj naše zmluvy. A zistili v ich nedostatok: chýba tam menovací dekrét riaditeľky a bývalého riaditeľa. Tak to musíme doplniť. Verejne dostupnú a nespochybniteľnú informáciu, ktorú si vie zistiť aj malé dieťa, no ktorú môže spochybniť iba „bruselský úradník“.  Nejde predsa o medzinárodný prvok, ani o zastupovanie na nejakej najvyššej inštancii, tak prečo má byť v spise menovací dekrét! Lebo kontrola, lebo aj na iných úradoch to kontrolovali, lebo keď to tam doložíme, bude pokoj. Tak som to dnes –klopkajúc si po čele- preskenovala a svojim bývalým kolegom poslala.

Pán minister, s čistým svedomím vám odkazujem, že takéto kontroly nikdy nič nezistia. Zbytočne mrháte peniazmi daňových poplatníkov a stresujete ľudí. Kontrola absolventskej praxe by mala odhaliť predovšetkým fiktívne zmluvy, z ktorých si niektorí tiežpodnikatelia spravili biznis na náš úkor, mali by odhaliť vyplácanie príplatkov za aktivačné práce ľuďom, ktorí sa na nich vôbec nezúčastňujú, mali by odhaliť ľudí, ktorí berú dávky v nezamestnanosti a bez mihnutia oka každé ráno nastúpia do práce, mali by... ale neodhalia, pokiaľ budú kontrolóri hľadať v spisoch menovacie dekréty, tak naozaj neodhalia mrhanie verejnými financiami. (Úplne hnusne mi napadlo, že v spise absolventskej zmluvy by ešte mala byť doložená pracovná zmluva zamestnanca úradu práce, ktorý má agendu na starosti, aby bolo jasné, že všetko je ako má byť.)

Ak na flagrantné porušenia zákona budú upozorňovať iba média a štátom platení kontrolóri budú robiť kontroly podľa ročného plánu kontrol tak, aby na konci roka mali všetko odškrtnuté, potom okrem ich hrejivého pocitu z dobre vykonanej práce sa nič nestane. Vlastne stane, len sa na to nepríde. Predsa len, malo by to byť naopak. Či?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke. Či by bol za odvolanie Plavčana, dosiaľ nepovedal.


Už ste čítali?